Kęstutis Kasparavičius

Kęstutis Kasparavičius– Kokio dydžio žirafas esate nupiešęs?

– Viskas prasidėjo nuo labai mažo Žirafos eskiziuko knygelei „Kiškis Morkus Didysis“. Žirafytės dydis tesiekė 6 centimetrus. Vėliau nupiešiau didesnį eskizą per visą knygos aukštį, taigi Žirafa paaugo iki 20 centimetrų. To man pasirodė per maža. Todėl paverčiau iliustraciją ant šono ir nupiešiau Žirafą per du puslapius. Žirafos ūgis šoktelėjo iki 34.5 centimetrų.

Vėliau pradėjau Žirafą piešti susitikimuose su vaikais ir Nevaikais. Pradžioje užteko vieno didelio popieriaus lapo, vėliau teko pridurti ir antrą. Taigi Žirafa ūgtelėjo iki 1.5 metro. Pagaliau per vieną susitikimą Kaune ant vyniojamo popieriaus buvo nupiešta 2.5 metrų Žirafa. O Antalieptės mokykloje ant vienos klasės sienos, užmaskuojant sutrūkusį tinką ir padedant Sauliui („Laimiuko“ žurnalo vadybininkas – Valso pastaba) ir būreliui vaikų, kurie prilaikė kopėčias, – 3 metrų Žirafa.

Per keturias 2009 m. Vilniaus knygų mugės dienas su vaikais ir Sigute Ach nupiešėme Tikro Dydžio Žirafą, kuri užaugo iki 6 metrų. (Dižiausias užfiksuotas iki šiol Žirafos ūgis yra 5.87 metrų, laisvėje Afrikoje).

                               Kalbino „Nieko rimto“ korespondentas Valsas


Apie...

Žiogas ant obuolioKęstutis Kasparavičius, gimęs ežerų ir miškų apsuptame Aukštadvario miestelyje, tapo puikiu dailininku, žinomu toli už Lietuvos ribų – ne tik Europoje, bet ir Amerikos žemyne bei Azijoje. Nors piešti Kęstutis pradėjo būdamas šešerių metų, tačiau tuomet padarė pertrauką iki septyniolikos. Mat Vilniuje M. K. Čiurlionio mokykloje jis mokėsi ne dailės, o muzikos chorinio dirigavimo skyriuje. „Tada vėl ėmiau smarkiai piešti, nes supratau, kad visai nenoriu būti choro dirigentu“, – sako dailininkas. Ir po mokyklos įstojo į Vilniaus dailės akademiją, kur studijavo dizainą.
Nuo 1984 metų K. Kasparavičius dirba kaip laisvas dailininkas ir iki šiol iliustravo apie 50 knygų vaikams. Kai kurios iš jų – Kęstučio ne tik iliustruotos, bet ir parašytos. Tai – „Kvailos istorijos“, „Trumpos istorijos“, „Braškių diena“, „Dingęs paveikslas“, „Sodininkas Florencijus“, „Kiškis Morkus Didysis“, „Povandeninė istorija“, „Drebantis riteris“.

Net 11 kartų jo iliustracijų parodos vyko Bolonijos vaikų knygų mugėje, kur 1993 metais jis buvo paskelbtas „Metų iliustratoriumi“. Iš Barselonos, Belgrado ir kitur ne kartą parsivežė prestižinius diplomus ir prizus. Nuo 2004 metų K. Kasparavičius pradėjo bendradarbiauti su leidykla „Nieko rimto“. Ir, pasak menininko, dėl to jis iki šiol jaučiasi patenkintas.  „Tiek mano, tiek greičiausiai ir „Nieko rimto“ leidėjų galvose kur kas daugiau nerimtų minčių ir idėjų negu rimtų. Todėl mūsų požiūriai į esminius ir tariamai nereikšmingus dalykus kažkaip stebėtinai sutampa“.
Šis bendradarbiavimas džiugina ne tik Kęstutį, bet ir daugelį Lietuvos skaitytojų. Jo parašytą ir iliustruotą knygą „Kvailos istorijos“ 2005 metais tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) skyrius Lietuvoje pripažino geriausia metų knyga, o iliustruota H. Ch. Anderseno knyga „Coliukė“ tais pačiais metais pelnė gražiausios knygos titulą. Autorinės K. Kasparavičiaus knygos nuolat nominuojamos ir laimi įvairius apdovanojimus ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų.

Nuo 2007 metų Kęstutis Kasparavičius kone kasmet IBBY Lietuvos skyriaus pristatomas reikšmingiausiam tarptautiniam vaikų literatūros apdovanojimui, kuris dažnai vadinamas „mažuoju Nobeliu“ – Hanso Christiano Anderseno premijos nominacijai.
„Būtent pats pristatymas Anderseno premijai man yra svarbus ir malonus. Šiek tiek keista, kai pagalvoju, kad mano pavardė atsidūrė tarp itin garsių ir žinomų autorių. Ką palieku savo knygelėse, kad su jomis noriai draugauja tiek Lietuvos, tiek tolimiausių šalių vaikai ir suaugusieji? Dalelę savęs, tiksliau, gana didelę dalį savęs, kažkam kitam manęs nebedaug ir lieka. Be to, mano knygos šiek tiek paslaptingos, iki galo neaiškios – gal šitai vilioja skaitytojus?.. Manau, kad gera knyga vaikams turi būti ir gera knyga suaugusiems. Stengiuosi rašyti taip, kad knygą norėtųsi imti, vartyti, skaityti daug kartų, kad kaskart joje būtų galima surasti kažką nauja“, – sako menininkas.

Knygos

Dryžuota istorija, Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2018
Meškelionė
, Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2017 
Šuniškos dienosKęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2017
Kaimynė už kampo, Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2016
Braškių diena
, Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2016
Mažoji žiema
, Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2015
Apie šį bei tą. Trumpos istorijos
Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2015
Tinginių šalis, Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2015
Drebantis riteris
, Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2014
Apie gyvūnus. Trumpos istorijos, Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2014
Brėmeno miesto muzikantai
, lietuviškai eiliavo Ramūnas Kasparavičius, iliustravo Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2014
Pinokio nuotykiai, Carlo Collodi, iliustravo Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2014
Povandeninė istorija, Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2013
Apie daiktus. Trumpos istorijos, Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2013
Sapnų katytė, Kęstutis Kasparavičius, Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2011
Mažoji žiema, Kęstutis Kasparavičius, Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2010
Baltasis Dramblys: Tolimų kraštų istorijos, Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2009
Kiškis Morkus Didysis, Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2008
Sodininkas Florencijus, Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2007
Braškių diena, Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2007
Žiogo ir Skaičiuotojo nuotykiai, Loreta Kavolė, iliustravo Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2007
Dingęs paveikslas, Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2007
Tinginių pasakos, Vytautas V. Landsbergis, iliustravo Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2006
Julijos sapnai, Vytautas V. Landsbergis, iliustravo Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2006
Kiaušinių pasakos, Vytautas V. Landsbergis, iliustravo Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2006
Trumpos istorijos, Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2006
Spragtukas ir pelių karalius, Ernst Theodor Amadeus Hoffmann, iliustravo Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2005
Coliukė, Hans Christian Andersen, iliustravo Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2005
Mergaitė su degtukais, Hans Christian Andersen, iliustravo Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2005
Kvailos istorijos, Kęstutis Kasparavičius, Vilnius: Nieko rimto, 2005

Apdovanotos „Nieko rimto“ knygos :)

Kęstučio Kasparavičiaus autorinės knygos:

Drebantis riteris“, K. Kasparavičius – Lietuvos Respubliko kultūros ministerijos organizuotame meno konkurse „Vilnius'2014“ apdovanota diplomu Knygų vaikams kategorijoje.
„Povandeninė istorija“, K. Kasparavičius - Knygos meno konkurse „Vilnius 2013“  apdovanota premija Knygų vaikams ir jaunimui kategorijoje.
„Sapnų katytė“, K. Kasparavičius – metų knyga vaikams, 2012 m. Metų knygos rinkimai.
Mažoji žiema“, K. Kasparavičius – pateko į geriausių metų knygų vaikams trejetuką, 2011 m. Metų knygos rinkimai.
„Kiškis Morkus Didysis“ – Geriausia 2009 metų knyga vaikams, adovanojimą skyrė skaitytojai. Konkursą organizavo Lietuvos radijas ir televizija, Kultūros ministerija, Nacionalinė M. Mažvydo biblioteka.
„Sodininkas Florencijus“ – Geriausia 2008 metų knyga vaikams, adovanojimą skyrė skaitytojai. Konkursą organizavo Lietuvos radijas ir televizija, Kultūros ministerija, Nacionalinė M. Mažvydo biblioteka.

Apdovanojimas už taisyklingą knygos kalbą. Apdovanojimą 2009 metais skyrė Valstybinė lietuvių kalbos komisija.
Simpatiškiausia „Nieko rimto“ knyga – išrinko mažieji skaitytojai 2009 metų Vilniaus knygų mugėje.
„Dingęs paveikslas“ – Geriausia 2007 metų knyga vaikams, apdovanojimą skyrė Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius.
Apdovanojimas už taisyklingą knygos kalbą. Apdovanojimą 2008 metais skyrė Valstybinė lietuvių kalbos komisija.
„Kvailos istorijos“ – Geriausia 2005 metų knyga vaikams, apdovanojimą skyrė Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius.

Kęstučio Kasparavičiaus iliustruotos knygos: Coliukė
„Coliukė“, Hans Christian Andersen. Gražiausia 2005 metų knyga vaikams, apdovanojimą skyrė Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius.


Straipsniai:
Kęstutis Kasparavičius: „Dažnai suaugusiųjų baimės daug kvailesnės negu vaikų“. Rubinaitis.lt, 20167 m. gruodžio 29 d. Internete.
Rašytojas Kęstutis Kasparavičius: „Vis dėlto antys man yra visų gražiausios“
. 15min.lt, 2014 m. lapkričio 28 d. Internete.
Ką verta pamatyti Knygų mugėje bei pokalbis su K. Kasparavičiumi. Knygos per „Penki TV", 2014 m. vasario 11 d. Internete.
Išgarsėjęs per Kvailas ir Trumpas istorijas. A. Jablonskytė, „Respublika“, 2013 m. sausio 27 d., Internete. 
Kęstutis Kasparavičius: Knyga – tai meno kūrinys, todėl literatūra nėra auklėjimo priemonė tiesiogine prasme. A. Patackaitė, ikimokyklinis.lt, Internete.
Kęstutis Kasparavičius: Rašytojams tenka daugiau garbės nei dailininkams. „Veidas“ 2013 m. kovo 1 d., Internete. 
Kęstutis Kasparavičius: Mėgstamą knygą iliustruoti visada smagiau. Bernardinai.lt, 2014 m. sausio 14 d., Internete. 
Kęstutis Kasparavičius pasakoja, kaip gimė „Povandeninė istorija“. Bernardinai.lt, 2013 m. kovo 5 d., Internete. 
„Metų knygos rinkimų" dar viena nominantė - Kęstučio Kasparavičiaus „Mažoji žiema". Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, 2011 m. gruodžio 8 d. Internete. 
Tokijo knygų mugėje – didžiulis dėmesys Sigutės Ach ir Kęstučio Kasparavičiaus kūrybai. Skaitymo metai, 2008 m. liepos 28 d. Internete.