Petsonas ir Findusas švenčia 40-tąjį draugystės jubiliejų!

Petsonas ir Findusas švenčia 40-tąjį draugystės jubiliejų!

Petsonas ir Findusas – nepamirštami personažai, kuriuos nuoširdžiai pamilo daugybė šeimų visame pasaulyje. Sveno Nordqvisto parašytoje ir iliustruotoje knygų serijoje vaikams pasakojama apie šiek tiek keisto ūkininko ir jo padūkusio katino nuotykius. Smagūs kūriniai buvo išversti į 55 kalbas ir visame pasaulyje jų parduota daugiau nei 15 milijonų (o kiekvieną dieną parduodama dar daugiau). Ar galėtumėte patikėti, kad pirmoji Petsono ir Finduso istorija buvo išleista 1984 metais? Šiemet dėdulė ir katinas švenčia jau 40-tąjį savo draugystės jubiliejų. Kviečiame džiaugtis drauge su mylimais veikėjais!

Ar gerai pažįstate dėdulę Petsoną? 

Net jei drauge su Petsonu patyrėte galybę nuotykių, perpratote dėdulės charakterio subtilybes ir kantriai ištyrinėjote kiekvieną jo išradimą. Net jei atrodo, kad apie jį žinote daugiau nei apie savo dėdę, pripažinkite, šiek tiek smalsu, koks Petsonas buvo tada, kai dar nesidalino savo kasdienybe su skaitytojais.

Manoma, kad Petsonas užaugo ūkyje su tėvu, motina ir penkiais broliais bei seserimis. Jo dienos slinko rūpinantis karvėmis, kiaulėmis, ožkomis, vištomis ir dviem arkliais. Būdamas jaunas, Petsonas turėjo sužadėtinę. Tačiau mergina susipažino su populiariu danų dainininku ir persikėlė su juo į Australiją. Nuo to laiko Petsonas gyvena vienas mažame ūkyje ir šitaip gyventi jam visai patinka. Nors, kartą buvo aplankęs vienatvės slogutis, bet tada jo gyvenime atsirado Findusas ir viskas susidėliojo į vietas pačiu smagiausiu būdu. 

Gali pasirodyti, jog Petsono gyvenimas šiek tiek nuobodus. Visas jo rūpestis – pulkelis vištų ir vienas katinas. Bet dėdulei tokios patrakusios draugijos daugiau nei pakanka. Jis nėra labai šnekus, vertina tylą ir ramybę, mėgsta žvejoti, auginti daržoves, spręsti kryžiažodžius bei valandų valandas meistrauti savo dirbtuvėse įvairius įrenginius. Kartą, net sukonstravo judantį ir kalbantį Kalėdų Senelį. Net pats nežino, kaip jam tai pavyko. 

Net ir dirbtuvėje Petsonui draugiją dažnai palaiko padūkėlis Findusas. Su juo niekada nebūna nei tylu, nei nuobodu, nei liūdna. Katinėlio galva kupina minčių, ką linksmo galima nuveikti, ir dažniausiai tos idėjos virsta nepamirštamais nuotykiais. 

Ką žinome apie katinėlį Findusą?

Petsono bičiuliai, be abejonės, pažįsta ir jo geriausią draugą Findusą. Kaip šis linksmuolis gyveno iki pažinties su skaitytojais, neatsimena net ir jis pats. Tiesiog vieną gražią dieną mielas mažas katinėlis atkeliavo pas Petsoną kartoninėje dėžėje nuo žaliųjų žirnelių ir nuo tos akimirkos užgimė graži draugystė. 

Findusas neįsivaizduoja, kad kažkada būtų gyvenęs kitur ir niekur kitur jis būti nenorėtų. Katinėlis kiekvieną dieną rūpinasi, kad dėdulei nebūtų liūdna, kad netrūktų žaidimų (nors kartais ir pamiršta žaidimų taisykles) ir kad pakaktų prasmingų pokalbių. Jei Petsonui pristinga ramybės, tuomet Findusas laikinai pakvailioja su vištomis ar pabendrauja su Muklomis. Šiuos ypatingus gyvūnėlius pažįsta tik Findusas ir, žinoma, jo nuotykių skaitytojai. 

Findusas labai mėgsta šokinėti ant lovos, žaisti su viskuo, kas pasitaiko po ranka (ir ko dažniausiai netikėtai prireikia Petsonui), vaikštinėti po mišką ar eiti žvejoti. Nors šiek tiek prisibijo didžiulių lydekų ir lapių, bet drauge su Petsonu šias baimes pavyksta įveikti. Lapes visada galima išbaidyti, o didžiules lydekas tiesiog palikti plaukioti ežere. Dviem bičiuliams patogiai įsitaisius ant virtuvės sofos ir klausantis radijo visos baimės netikėtai išgaruoja. 

Nors Findusas mėgsta daugelį veiklų, bet labiausiai jam patinka švęsti gimtadienius. Šis išskirtinis įvykis Petsono ūkyje minimas tris kartus per metus ir kaskart kepamas ypatingasis blynų tortas. Net jei pritrūksta miltų, sudūžta kiaušiniai ar atsiranda kitų netikėtų keblumų, geriausi draugai juos įveikia ir gimtadienio šventė įvyksta taip, kaip buvo numatyta. O pats smagiausias dalykas, kad net ir švęsdamas gimtadienius taip dažnai, Findusas nė truputėlio nesensta. 

O kaip Petsonas su Findusu apsigyveno Lietuvos skaitytojų širdyse?

Nors Petsonas ir Findusas į skaitytojų širdis beldžiasi jau beveik keturiasdešimt metų, bet lietuvių skaitytojai šiuos neįtikėtinus veikėjus pažino kur kas vėliau. Kaip kilo mintis išleisti beveik visas Sveno Nordqvisto knygas ir kodėl šios knygos dešimtmečiais išlieka tarp skaitytojų mylimiausių kūrinių, klausiame leidyklos „Nieko rimto“ vadovo Arvydo Vereckio.

Knygų magiją lengviausia pajusti jas skaitant. Pasak A. Vereckio, pirmoji mintis apie Petsono ir Finduso nuotykių leidybą užgimė menininkei Sigutei Ach perskaičius vaikams knygą apie Petsoną. Ji buvo tokia sužavėta šio kūrinio, kad kilo noras plačiau pasidomėti autoriumi Svenu Nordqvistu ir kitomis jo kuriamos serijos knygomis. Petsono ir Finduso istorijos atitiko leidyklos „Nieko rimto“ vertybes ir netrukus lentynose įsikūrė daugiau dėdulės ir katinėlio nuotykių. Šios knygos tapo neatsiejama leidyklos dalimi.

„Petsonas ir Findusas yra legendiniai veikėjai, o jų knygos išskirtinės. Visų pirma jos pasižymi nuostabia daile. Svenas Nordqvistas puikiai piešia, jo iliustracijos labai smagios ir kupinos netikėtų detalių. Kiekviena knyga – tai nauja istorija, supinta iš juokingų situacijų ir netradicinių sprendimų. Vaikai skaitydami šias knygas lavinasi, ugdo vaizduotę ir humoro jausmą. Tai itin kokybiška literatūra, kuri gyvuos dar penkiasdešimt ar net šimtą metų. Šios istorijos išliks gyvos net tada, kai neliks tų, kurie jas skaitė“ , – sako „Nieko rimto“ vadovas.

Štai jau keturiasdešimt metų nutrūktgalvis katinas drauge su išmintinguoju dėdule kuria paprastą, bet neįtikėtinai linksmą kasdienybę ir savo nuotykiais dalinasi su viso pasaulio skaitytojais. Nors skaitytojai auga, keičiasi jų kartos, bet Petsonas su Findusu išlieka tokie pat nepakartojami ir tokie pat mylimi skirtingo amžiaus skaitytojų. Švęskime Petsono ir Finduso gimtadienį drauge!