Vaikų rašytojas B. Bėrantas: „Gera paveikslėlių knyga gali peržengti amžiaus ribas ir įkvėpti kiekvieną“

Vaikų rašytojas B. Bėrantas: „Gera paveikslėlių knyga gali peržengti amžiaus ribas ir įkvėpti kiekvieną“

Skaitymo vaikams ir kartu su vaikais nauda abejoti pagrindo nėra – ši veikla lavina vaikų koncentraciją, mąstymą, pasakojimo įgūdžius, vaizduotę bei empatiją, o taip pat padeda pasiekti aukštesnių akademinių rezultatų visose disciplinose. Amerikos pediatrijos akademija rekomenduoja pradėti skaityti kuo jaunesnio amžiaus vaikams, tai pagrįsdami tyrimais, įrodančiais, jog vaikai, kurių tėvai praleidžia daugiau laiko su jais skaitydami ir kalbėdamiesi, turi akademinį pranašumą mokykloje.

Paveikslėlių knygų nauda vystymuisi ir įgūdžių lavinimui

Tinkamiausia knygų rūšis jauniausiems skaitytojams – paveikslėlių knygos. Nors iš pirmo žvilgsnio jos gali pasirodyti paprastos ir nesudėtingos, jų nauda vaiko vystymuisi ir skirtingų įgūdžių lavinimui yra didžiulė: nesudėtingas, tačiau vaizdingas tekstas ir išraiškingos iliustracijos lavina vaizduotę, turtina žodyną, iškalbą. Nuotaikingos ir pamokančios paveikslėlių knygų istorijos sukuria galimybę susitapatinti su pasakojimoe herojais, o tai lavina empatiją, savivoką, jausmų pažinimą. Šiuolaikinės paveikslėlių knygos dažniausiai išsiskiria meniškomis ir stilingomis iliustracijomis, todėl jas skaitant lavėja meninis, estetinis suvokimas, grožio pojūtis.

Šiemet, kaip ir kiekvienais metais, tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius teiks premijas už geriausias metų knygas vaikams ir paaugliams bei vaikų literatūros tyrimus ir sklaidą. Tarp Vilniaus knygų mugės metu paskelbtų pretendentų gauti premiją už geriausią 2019 m. paveikslėlių knygą vaikams – Beno Bėranto ir Tanios Rex paveikslėlių knyga „Ponas Kampas“ (leidykla „Nieko rimto“). Nors ši knyga Lietuvos knygynuose pasirodė vos spalį, ji jau spėjo sulaukti dėmesio Lietuvoje ir už jos ribų.84501826_10213907274630419_8060969340402401280_o Benas Bėrantas, asmeninio archyvo nuotrauka 

Knygos autorius vaikų rašytojas ir literatūros agentas Benas Bėrantas, paklaustas, kas lėmė paveikslėlių knygos „Ponas Kampas“ sėkmę, atsako, jog ši knyga pirmiausia patraukia nuostabiomis dailininkės Tanios Rex iliustracijomis ir netikėtu veikėju. „Pandemijos metu, kai visi turėjome likti namie, knyga tapo dar aktualesnė – juk ji apie stabtelėjimą nuo skubėjimo, laiką kartu, kūrybišką bendravimą šeimoje. Galų gale norėčiau manyti, kad save šioje knygoje gali atpažinti ne viena šeima.“

Autorius tiki, jog gera paveikslėlių knyga gali peržengti amžiaus ribas ir būti aktuali ne tik ikimokyklinio ar pradinio mokyklinio amžiaus vaikams – jos įkvėptas gali būti kiekvienas, net jei tai būtų tik vienas šypsnis.

Estetiškai iliustruotos knygos vaikus džiugina ne mažiau nei filmai

Daugelis tėvų ir ankstyvojo vaikų ugdymo specialistų pastebi, jog paveikslėlių knygos išties turi galią sudominti ir įtraukti net ir savarankiškai skaityti dar nemokančius vaikus. Atvertus įdomią ir estetiškai iliustruotą paveikslėlių knygą galima pastebėti, kaip vaiko akys akimirksniu sužimba entuziazmas ir noras pažinti knygos veikėjų pasaulį, ištyrinėti jį. Mažieji knygų vartytojai iliustracijas dažnai apžiūri su ne menkesniu įsitraukimu nei stebėdami animacinio filmuko scenas.

Knygos iliustracijos itin lavina dar nemokančių savarankiškai skaityti vaikų vaizduotę ir kalbinius įgūdžius – stebėdami vien paveikslėlius jie gali sukurti savo istoriją, sugalvoti nupieštų veikėjų vardus, papasakoti priešistorę ar atomazgą. O kuomet tą pačią knygą vaikai varto ir skaito drauge su suaugusiais – jie geba lengviau suteikti tekstui prasmę, susieti žodžius su iliustracijomis.

Vaikų rašytojas B. Bėrantas sako, jog rašydamas paveikslėlių knygos tekstą mintyse jau mato ir vaizdus. „Džiaugiuosi, kad mano vaizduotės juosta sklandžiai sukasi, nes esu įsitikinęs, kad tai padeda ir kuriant pasakojimą. Juk tekstas turi įkvėpti iliustruotoją ir nuo to įkvėpimo priklauso, kokia bus knyga. O galutinis vaizdas būna dar šimtą kartų geresnis, nes dirbu su labai talentingomis dailininkėmis.“

Paveikslėlių knygų skaitymas kūdikiams ir vaikams turi ne tik ryškų edukacinį poveikį, bet ir kur kas daugiau privalumų, iš kurių vienas ryškiausių – stiprinamas ryšys su vaiku. Motinos balsą atpažįsta jau naujagimiai – jis nuramina ir paguodžia. Knygų skaitymas balsu padeda nurimti, atsipalaiduoti bei geriau pailsėti ir vyresniems vaikams. Toks ritualas gali paskatinti mažylį noriai mokytis skaityti savarankiškai. Visų svarbiausia, jog šis užsiėmimas – tai galimybė tėvams praleisti daugiau kokybiško laiko su vaiku.

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje nuo birželio 1 d. iki liepos 31 d. vyks Tanios Rex kurtų iliustracijų paveikslėlių knygai „Ponas Kampas“ paroda.


101030625_10219731674595817_6428142702835007488_o