Susilažinote su vietinio džentelmenų klubo nariais iš 20 000 litų, jog apkeliausite pasaulį per 80 dienų? Esate neįtikėtinai panašus į atkaklaus seklio ieškomą vagį ir tik tarp kitko kapšelyje turite didelę pinigų sumą? Nežinote nuo ko pradėti? Tada ši knyga kaip tik Jums!

Žiulis Vernas jums papasakos, kaip elgtis, kai staiga baigiasi geležinkelio bėgiai, užpuola indėnai arba kelionės viduryje laivui netikėtai pritrūksta anglių. Taip pat rasite keletą naudingų patarimų keliaujantiems: nepamirškite prieš išeinant namuose užgesinti šviesas, turėkite pinigų nenumatytoms išlaidoms ir nepasitikėkite iš pirmo žvilgsnio draugišku, bet iš tikrųjų jus į kalėjimą norinčiu uždaryti užsimaskavusiu sekliu iš Anglijos.

Pagrindinį šios istorijos veikėją, Filiją Fogą, geriausiai nusako posakis „visada pasiruošęs“. Šis geležinių nervų vyriškis nedvejodamas aukoja brangiausią kelionėje turimą turtą – laiką –  gelbėdamas savo draugus ir akmeniniu veidu stoja prieš kiekvieną kelyje iškilusią kliūtį. Žinoma, pilnas pinigų kapšelis dažnai palengvina reikalus, bet drąsos ir sumanumo ponui Fogui tikrai netrūksta. Kartu keliauja ir neatskiriamas Fogo pagalbininkas, geraširdis bėdžius Paspartu, o kiekvieną jų žingsnį seka ir atkakliai pagalius į ratus kaišioja seklys Fiksas. Matote, policija yra įsitikinusi, jog Filijas Fogas yra su didele pinigų suma pabėgęs vagis. Ir jo netikėtas išvyka „aplink pasaulį“ tik padidina įtarimus. 

Roberto Ingpeno iliustracijos, dažnai išsitęsiančios per du puslapius, yra neatskiriamos knygos dalys. Dėl jų tikroviškumo ir detalumo vis šokinėdavau tarp aprašomos scenos ir piešinio, kas kartą pastebėdama naujas smulkmenas. Nuo drabužių spalvų iki detalių aplink veikėjus, viskas buvo tiksliai taip, kaip pasakojo Žiulis Vernas. O dar juk žemėlapis yra! Tad kai kildavo geografinių problemų, visus atsakymus rasdavau knygos gale (ir priekyje).

Visgi, didžiausios pagyros tenka autoriui. Ž. Verno rašymo stilius yra paprastas, bet nestokoja gyvumo, dialogai žaismingi ir nenuvalkioti. Kiek teko patirti, knygose pokalbiai tarp veikėjų neretai būna paviršutiniški ir neatskleidžiantys charakterio. Tačiau Paspartu, kada tik galėjo, malė liežuviu ir švaistėsi įmantriais žodeliais, skirtingai nei ponas Fogas, kuris, be rimto reikalo net burnos nepravėrė. Fogo planuota 80 dienų kelionė aplink Žemę man tetruko tik du puodelius arbatos ir tris prisėdimus prieš židinį. Nors ir išleista prieš daugiau nei 100 metų, ši istorija neprarado savo žavesio ir įdomumo.

Gustė Žilinskaitė