Gendrutis Morkūnas– Ko vaikystėje labiausiai bijojote: varlių, vorų, pelių... o gal blogo oro?

– Kai buvau mažas, labiausiai bijojau Kinijos chunveibinų, šiek tiek paaugęs - naktinių perkūnijų.

Kalbino „Nieko rimto“ korespondentas Valsas

 Apie...

VilijaGendrutis Morkūnas (1960 - 2009) – fizikos mokslų daktaras, kūręs vaikams. Savo „fiziko“ gyvenime jis atliko įvairius tyrimus, ieškojo būdų, kaip apsaugoti žmones nuo radiacijos, rašė mokslinius, todėl sunkiai suprantamus straipsnius. Kitas – „rašytojo ir skaitytojo“ – gyvenimas vyko vakarais ir savaitgaliais. „Tada kokiame nors ramiame kamputyje galima skaityti knygas. Vaikiškas. O prisiskaičius – galima rašyti pačiam“. Kodėl vaikams?

„Rašyti vaikams – įdomu. Vaikai – ypatingi skaitytojai ir knygų kritikai: jie greiti, principingi, pastabūs, nepučia miglos ir nekabina makaronų. Apie perskaitytas knygas vaikai visada sako tiesą, net jeigu ją girdi pats autorius, o ta tiesa tokia, kad vidurvasarį rašytojui ima stingti kojos.Nuostabiausia tai, kad vaikams visai nesunku įsivaizduoti knygų herojus: ne vieną jie jau matė, o kitus pamatys artimiausią trečiadienį“.

Parašęs ir perskaitęs ne vieną tokios sudėtingos srities kaip fizika mokslinį straipsnį, autorius neslėpė, kad vaikams rašyti kur kas sudėtingiau. „Pajutę, jog knygos autorius rašydamas laikėsi principo „Popierius viską iškęs“, vaikai ima mikčioti ir nebepažįsta pusės raidžių, o tokią knygą jie paslepia ne tik nuo kitų vaikų, bet ir nuo smulkiųjų naminių gyvūnėlių. Svarbiausia, vaikams negalima meluoti“.

Didžiausia autoriaus svajonė – matyti skaitančius vaikus. „Daug skaitančių vaikų. Iš nuostabos sustingusių ir iš džiaugsmo kartkartėmis pamirštančių kvėpuoti.“
2005 metais išleista pirmoji G. Morkūno knyga vaikams „Vasara su Katšuniu“ buvo labai palankiai įvertinta kritikų ir IBBY Lietuvos skyriaus pripažinta geriausia debiutine metų knyga vaikams.    

Knygos:
„Velniškai karštos atostogos“

 • Grįžimo istorija, Gendrutis Morkūnas, iliustravo Lina Žutautė, Vilnius: Nieko rimto, 2016 (antras leidimas)
 • Blusyno pasakojimai, Gendrutis Morkūnas, iliustravo Lina Žutautė, Vilnius: Nieko rimto, 2014 (antras leidimas)
 • Iš nuomšiko gyvenimo, Gendrutis Morkūnas, iliustravo Lina Žutautė, Vilnius: Nieko rimto, 2017 (antras leidimas)
 • Velniškai karštos atostogos, Gendrutis Morkūnas, iliustravo Lina Žutautė, Vilnius: Nieko rimto, 2009
 • Blusyno pasakojimai, Gendrutis Morkūnas, iliustravo Lina Žutautė, Vilnius: Nieko rimto, 2008
 • Grįžimo istorija, Gendrutis Morkūnas, iliustravo Lina Žutautė, Vilnius: Nieko rimto, 2007

Apdovanotos „Nieko rimto“ knygos :)

 • „Iš nuomšiko gyvenimo“ – Geriausia 2010 metų knyga vaikams ir paaugliams, apdovanojimą skyrė Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius.
 • „Velniškai karštos atostogos“ – Apdovanojimas už taisyklingą knygos kalbą. Apdovanojimą 2011 metais skyrė Valstybinė lietuvių kalbos komisija.
 • „Blusyno pasakojimai“ – Geriausia 2008 metų knyga vaikams ir paaugliams, apdovanojimą skyrė Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius.
 • „Grįžimo istorija“ – Geriausia 2007 metų knyga vaikams ir paaugliams, apdovanojimą skyrė Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius.
 • „Grįžimo istorija“ yra įtraukta į IBBY Garbės sąrašą 2010 (Honour List 2010) kaip ypač literatūriškai ir meniškai vertingas kūrinys. Į šį sąrašą patenka nacionalinių IBBY skyrių pateiktos reikšmingiausios vaikų ir paauglių knygos, parašytos per pastaruosius trejus metus.

Straipsniai:

 • Gendrutis Morkūnas – autorius, kuris gerbė vaikus. Simona Kalvelytė, 15 min.lt, 2016 m. rugpjūčio 4 d. Internete.
 • Apie Gendručio Morkūno apysaką „Grįžimo istorija“. Agnė Skučaitė-Leonavičienė. Bernardinai.lt, 2016 m. liepos 6 d. Internete.