Jei dar neteko susipažinti su geraširdžiu keistuoliu dėdule Petsonu ir mielu nenuorama jo katinu Findusu, dabar pats metas tai padaryti. Juolab, kad ne už kalnų Kalėdos, o leidykla „Nieko rimto“ dovanoja „Kalėdų senelio staigmeną“ – jau penktąją garsiojo švedų rašytojo ir iliustruotojo Sveno Nordqvisto knygą apie neišskiriamuosius Petsoną ir Findusą.

Ar gali kur nors kitur pasaulyje Kalėdos būti „kalėdiškesnės“ nei mažame, sniegu užklotame Švedijos kaimelyje? Jau čia per Kalėdas tai tikrai nelyja, o Kalėdų senelis nesislapsto ir nepalikinėja dovanų kojinėse. Nešinas žibintu, jis pasibeldžia į duris, užėjęs maloniai pasivaišina gira ir neskubėdamas visus apdalija dovanomis.

p<Vaikai, kaip ir katinėlis Findusas, tuo nė kiek neabejoja, bet štai dėdulė Petsonas netiki Kalėdų seneliu. Be to, jis įsitikinęs, kad katinai moka Kalėdas ir be Kalėdų senelio atšvęsti. Bet ko tik nepadarysi dėl draugo! Didžiuliam Petsono rūpesčiui, laiške Kalėdų seneliui Findusas paprašo ne šiaip kokios paprastos dovanos, bet staigmenos. Ir svarbiausia – kad Kalėdų senelis ateitų! 

Dėdulė Petsonas turi dvidešimt keturias dienas, kad sumeistrautų mechaninį Kalėdų senelį, kuris atrodytų kaip tikras ir net užeitų į judviejų namus. Bet kaip tai padaryti, kad Findusas, kuris, beje, labai jau primena mažą vaikutį, nieko nesuuostų? Nenorėdamas nuvilti savo mažojo bičiulio, Petsonas ryžtasi didžiulei apgaulei, o dėdulės ir katino namuose ima dėtis keisti, paslaptingi dalykai...

Nors ši Raimondos Jonkutės išversta 130 puslapių knyga skirta ne patiems mažiausiems, ji turėtų patikti ir tiems, kam dar nė mintis nešauna, kad Kalėdų senelio gali nebūti (tiesa, tarp šių mažųjų gudručių Petsonas pelnys, ko gero, nelabai išmintingo dėdulės reputaciją – kam gi meistrauti mechaninį Kalėdų senelį, jei vis vien ateis tikras?), ir tiems, kas jau netiki. Bet labiausiai ši knyga, man regis, suintriguos tuos, ką tik pradeda graužti abejonės. Nes istorijos pabaiga savo netikėtumu galvą gali susukti ne tik dėdulei Petsonui...

Nors „Kalėdų senelio staigmena“ dvelkia šventės jaukumu ir jauduliu, ji, be abejo, nėra tik apie Kalėdas. Tai savito humoro, ypatingos šiaurietiškos dvasios ir absurdo blyksnių prisodrintas pasakojimas apie draugystę, rūpestį ir neapsakomą džiaugsmą suteikti laimės savo artimam. Ir ne mažiau svarbu, kad knyga įkvepia suaugusiuosius įgyvendinti pačius fantastiškiausius jų mažųjų findusų troškimus, o mažiesiems patvirtina, kad stebuklai tikrai nutinka.

Ramunė Balevičiūtė