Automobilis – tai ne paprastas daiktelis, o rimtas ir sudėtingas aparatas – tam pritars kiekvienas automobilių mėgėjas. Ir kaip galima atsispirti tam blizgesiui, burzgesiui, tam greičiui ir netikėtam pyptelėjimui?.. Todėl visai nekeista, kad vieną dieną Kurmis, netikėtai išsirausęs prie pat judrios miesto gatvės ir išvydęs savo akytėmis tikrą technikos stebuklą, visiškai apsvaigsta: „Jūs tik pažiūrėkite, kiek jų čia važiuoja! Žalių ir raudonų, mėlynų ir geltonų, pirmyn ir atgal – lyg spalvotame paveikslėlyje“.

Jau spėję susipažinti su Kurmiu pirmoje knygelėje „Kaip Kurmis kombinezoną įsitaisė“, žino, koks atkaklus svajotojas jis yra. Nežinantiems galima trumpai priminti: kartą išvydęs ant virvelės padžiautą kombinezoną su didelėmis kišenėmis, Kurmis jo taip užsigeidžia, kad neranda sau vietos. Juk tose kišenėse jis susidėtų visą savo „turtą“, kurį nešiotis letenėlėse labai nepatogu: turi tilpti veidrodukas, sviedinukas, žiogelis, sulinkusi vinutė, dar virvelės galiukas. Tad padedamas gerų ir darbščių bičiulių jis pamažu savo svajonę pasiekia.

Na, o šįkart visų mažųjų automobilininkų pradžiamoksliu pretenduojančioje tapti knygelėje „Kurmis ir automobilis“ pristatomi pagrindiniai dalykai, kuriuos privalu išmanyti kiekvienam vairuotojui: kokios dalys, pasak Kurmio, pačios svarbiausios, kur „gydomi“ sulaužyti ir sudaužyti automobiliai, kaip dera elgtis kelyje ir, kad niekada niekada negalima laužyti savo automobiliukų, nors jie tebūtų tik žaisliniai, prisukami rakteliu. 
Legendinis iliustratorius Zdeněk Miler ir rašytojas Eduard Petiška sugalvoja visokių išbandymų mažajam Kurmiui, bet atkakliuosius juk visada lydi sėkmė. Todėl galiausiai po visų rūpesčių, mažasis kurmiukas gali mėgautis gaiviu vėju, kedenančiu plaukelius, nerūpestingai skrieti miesto gatvėmis iki vėlyvo vakaro. O naktį, kai ateina metas miegoti, visai ne gėda tvirtai apsikabinti rakčiuką ir griūti į minkštą guolį: maža kas dar sumanys naktį važinėtis automobiliuku – tuo nepaprastu prietaisu, kuris blizga, burzgia ir pypsi. Ir tai suprasti gali tik rimti vairuotojai, nors jiems įsiropšti į mašiną kartais dar turi padėti mamytė.

Agnė Skučaitė−Leonavičienė