Būna rytų, kai nubundi gerokai ūgtelėjęs ir pagudrėjęs. Tada į galvą pradeda lįsti visokie įkyrūs klausimai. Tarkime, kaip ir iš ko siūnami drabužiai, kaip veikia automobilis ir nuo ko geriausiai pradėti jį konstruoti... O kartais pro ausį vidun šmurkšteli ir dar gudresnis klausimas – „kaip atsirado mano šeima, o svarbiausia – kaip atsiradau aš pats?!“ Tik kai tą klausimą užduoti artimiesiems, šie kažkodėl pradeda pasakoti visokias legendas apie kopūstus, gandrus arba dar mįslingiau – apie bites ir gėlytes. Taip mažas būdamas gal net naktimis užmigti negalėtum – beviltiškai ieškotum atsakymų. Tik, visų smalsių ir smalsiukių laimei, yra leidyklos „Nieko rimto“ išleistos knygelės apie Kurmį ir jo bičiulius, ir trečioje knygoje „Kurmis ir mamytė“ (autorė Hana Doskočilova, iliustratorius Zdenek Miler) mažam žmogiukui paprastai ir suprantamai pasakojama apie tai, kaip kuriama šeima ir kada joje atsiranda vaikų. 
Istorija prasideda labai paprastai – Kiškis Piškis beviltiškai pamilsta Kiškę Miškę. Meilė, rodos, abipusė, tad viskas būtų gerai, tik ši vis paikioja, maivosi, pasislepia ir nesirodo. Dėl to ilgaausis net ketina mirtinai prisivalgyti musmirių. Gerai, kad netoliese gyvena Kurmis ir kiti miško bičiuliai, kurie visada skuba padėti. 

Taigi ilgaausiui pasiūloma tokia išeitis: kai labai ką nors myli ir nori visą gyvenimą būti kartu (o Kiškis Piškis to nori labai labai), tada metas pirštis ir kelti vestuves. Miške, tiesa, viskas daug paprasčiau – užtenka dviejų norinčių tuoktis ir draugo, kuris tai liudija. Kiškiai apsieina be puošnių drabužių, automobilių ir ištaigingų puotų: „didelė meilė yra nuostabiausias dalykas pasaulyje“ – kai tai žinai, visa kita tarytum nublanksta. Vaišės, tiesa, surengiamos šiek tiek vėliau – „kad kaimynai ir draugai irgi pasidžiaugtų vestuvėmis“. Netrukus po jų Kiškės Miškės pilvukas mįslingai išsipučia ir ten viduje pradeda kažkas bruzdėti... Taip, tai ne kas kita kaip mažieji kiškiukai – Piškutis, Piškutaitis ir Miškutė.

Knygelė taip pat pravarti tiems, kurie dar tik ruošiasi tapti tėveliais: čia galima sužinoti, kokius būtinus darbus reikia spėti atlikti tėčiui, ko gali prireikti vaikučiams ir mamytei, kaip pasaulį išvysta mažyliai, kiek daug džiaugsmo tai suteikia visiems aplinkiniams ir dar daug kitų dalykų. Bet užvis svarbiausia atminti, kad kai viskas apgaubta meile ir aplinkinių rūpesčiu, tada nėra dėl ko būgštauti net pačiam Kiškiui Piškiui. 

Agnė Skučaitė-Leonavičienė