Vaiva, kodėl šį kartą vaikams?

Parašiusi „Ugnikalnio deivę ir Džoną iš Havajų“ pamačiau, kaip vis tik smagu ir įdomu rašyti vaikams! Tai visai kas kita nei dirbti prie romano. Rašant apima toks šventiškas lengvumo jausmas, o kartu ir didžiulė atsakomybė. Labai daug galvoju apie lyčių vaidmenis, apie moralę, svarstau, kas vaikus įkvėps, kas prajuokins? Jau dirbu ir prie kitos knygos vaikams rankraščio, bet sąmoningai save stabdau – pirmiausia reikia pažiūrėti, ar mažiesiems skaitytojams patiks šita knygelė, ar susikalbėsime.

Vaiva, papasakokite, kokia rašytojos diena Havajuose.

Norėčiau pameluoti, kad keliuosi pusę penkių ryte ir lekiu surfinti. Taip tikrai daro dauguma vietinių gyventojų ir mūsų bičiulių. Dažnai net biuruose dirbantys žmonės mėgsta saulei tekant pračiuožti per bangas ir tik tada eiti į darbą. Bet aš bijau vandens ir dažnai tiesiog paskęstu buityje. Keltis stengiuosi kuo vėliau, bet viskas priklauso nuo dukrytės. Kartais ji mums pirštukais akių vokus atlupa pusę septynių ryte, o kartais, labai labai retai, atsibundame po aštuonių. Vyras eina į darbą, o aš einu ruošti tropinių vaisių ir uogų glotnučių ir virti košės pusryčiams. Rytais man patinka neskubėti ir laikytis ritualų, nors iš šalies jie atrodo ir labai buitiniai: dukros maudymas, lovos klojimas, rengimasis, miežinės kavos gėrimas... O tada jau viskas priklauso nuo aplinkybių. Dažniausiai vežu dukrą į žaidimų grupę, kartais važiuojame į paplūdimį, kartais reikia greitai lėkti į miestą nupirkti produktų vyro restoranui, kartais susitinku su draugėmis ar einu į mamų klubo susitikimus, bet labiausiai džiaugiuosi, kai lyja. Nes tik tada turiu rimtą dingstį kiūtoti namuose su knyga ar geru filmu, arba tiesiog parymoti, paliūdėti – kitiems mano lietuviška melancholija dažnai nesuprantama, o lauke šviečiant saulei pati jaučiuosi kalta, jeigu neinu laukan. Mano šventas dienos laikas – dukters pietų miegas. Tuo metu nedirbu jokių buities darbų, nevairuoju, bet valgau pyragą ir rašau. Rašymas yra mano džiaugsmas, mano darbas, mano terapija. Dukrai pabudus manęs vėl nebelieka, vėl paskęstu buityje ir daiktų nuo žemės rinkime. Kartą per mėnesį stengiuosi būtinai nuveikti kažką tokio, išeiti iš savo komforto zonos, pažinti Havajus giliau. Liepą važiavome ir dešimt kilometrų ėjome pėsčiomis pažiūrėti iš ugnikalnio besiveržiančios lavos iš arti. Prieš porą savaičių buvome apsistoję ekologiškuose poilsio namuose hipių sostinėje Pahoa'oje.  Dabar bandau patekti į būgnininkų ritualinę šventę...

Apie...

Vaiva Rykštaitė – lietuvių rašytoja, keliautoja, gyvenanti Havajuose, dažnai užsukanti ne tik į Lietuvą, bet ir į kitas pasaulio šalis. Jau yra parašiusi keletą knygų suaugusiems, o 2016 m. rudenį pristatė pirmąją skirtą vaikams, įkvėptą vaikiškai naivios Havajų mitologijos. 

„Kiekvieną dieną pati sau atrodau kitokia. Esu nuotaikos žmogus. Prisimenu, vaikystėje ėjau Kauno senamiestyje per požeminę perėją ir galvojau: „Na kodėl žmogus turi išsirinkti tik vieną dalyką, kuo bus užaugęs? Kažkokia nesąmonė.“ Tada sugalvojau, kad noriu būti „visko srities“ mokslininke. Žodžiu, norėjau būti viskuo – daug kuo iš karto. Taigi, be to, kad esu rašytoja, baigiau filosofijos bakalauro studijas VDU ir filosofijos magistro studijas Birkbecko universitete, Londone. Kadaise Kaune turėjau nuosavą dėvėtų drabužių kioską. Vėliau – savo smulkų vintažinių drabužių verslą Londone. Tada su kolegėmis, irgi vintažo prekeivėmis, savaitgaliais nuomodavomės patalpas senoje bažnyčioje, kuri dviems dienoms virsdavo boutique vintažo turgeliu. Gyvendama Lietuvoje vieną vasarą dirbau senelių namuose, po to penkerius metus probėgšmais dirbau slaugytoja Anglijoje. Kol neišsikrausčiau gyventi į Havajus, kiekvienais metais žiemoti lėkdavau į Indiją. Ten bekeliaudama pamėgau jogą ir galiausiai tapau jogos instruktore. Dabar su vyru ir dukra gyvenu didžiojoje Havajų saloje, valgau mangus ir dažnai būnu feisbuke.“ 

Knygos

Straipsniai

  • Vaiva Rykštaitė: vaikas išmokė mane mykėti ir kitus. Lina, miestomamos.lt, 2015 spalio 5 d. Internete.
  • Vaiva Rykštaitė Pristato Pirmą Knygą Vaikams: „Tikiuosi, Kad Knyga Bus Įdomi Ir Suaugusiems“. knygupalepe.lt, 2016 rugpjūčio 24 d. Internete.
  • Rašytoja Vaiva Rykštaitė: „Havajuose pasiilgstu kultūros ir labiausiai džiaugiuosi, kai lyja“ . lietuve.lt, 2016 rugsėjo 15 d. Internete.
  • Havajuose gyvenanti rašytoja Vaiva Rykštaitė atostogų be dukrytės neįsivaizduoja. tavovaikas.lt, 2016 birželio 14 d. Internete.