Ar rašytojai yra... tik rašytojai?

Ar rašytojai yra... tik rašytojai?

Paprastai mes rašančius žmones atpažįstame iš jų išleistų knygų, sukurtų veikėjų, papasakotų istorijų. Įsivaizduojame rašytoją, kuris nuo ryto iki vakaro skrebena plunksna, kol gimsta naujas literatūros kūrinys. Bet daugelis kūrėjų atranda save skirtingose veiklose. Kartais rašytojo siela kviečia ne rašyti žodžius, bet juos dainuoti arba trumpam palikti tekstus nuošalyje ir šiek tiek patylėti skambant širdį virpinančiai melodijai.

Kviečiame nuoširdžiau susipažinti su žmogumi, kuris iki šiol „Nieko rimto“ leidyklos bičiuliams buvo žinomas, kaip rašytojas ir literatūrinio žurnalo „Laimiukas“ redaktorius. Virgis Šidlauskas, išleidęs tokias knygas, kaip „Ulfas ir stebuklinga barzda“, „Ulfas ir povandeninis miestas“, „Ugnikalniukas ieško draugų“, „Slaptoji Kornelijaus Van Drebelio misija“, „Stogas, po kuriuo auginu žvaigždes ir lietų“, „Goris“ ir „Savanos istorijos“, šį kartą kviečia pasikalbėti apie kūrybą ir muziką.

Rašytojas Virgis Šidlauskas apie muziką: kaip ir rašymas, muzikos kūrimas visų pirmiausia skirtas pačiam sau – išsisakyti, iškalbėti tai, kas jaudina ir neramina

Vaikų knygų rašytojas Virgis Šidlauskas susitikimuose su skaitytojais visada pasirodo nešinas gitara. Renginių metu jis ne tik pasakoja apie savo kurtus personažus ir jiems nutikusias istorijas, bet ir išjudina vaikus smagiomis dainomis. Tačiau jas rašo ne tik mažiesiems. Dainos vaikams ir suaugusiems labai skiriasi. „Pirmuosius dažniausiai užkabina gyvos, linksmos melodijos ir žaismingumas. Tuo tarpu, suaugusieji daugiau dėmesio kreipia į tekstą ir ką juo norima pasakyti. Todėl tiek dainų tematika, tiek skambesiu kūryba vaikams ir suaugusiems visiškai kitokia.“

Muzika rašytoją lydi jau seniai. „Pradžioje kūrinius girdėjau tik aš ir mano kambario sienos. To visiškai pakako. Pirmiau reikėjo apsiprasti su savo balsu. Suderinti tai su grojimu gitara. Pirštai pynėsi ir strigo, o balsas buvo įsitempęs kaip spyruoklė. Po truputį pradėjau dainas atlikti viešai. Iš jaudulio pamiršdavau tekstus, supainiodavau akordus, reikėjo drąsos perlipti save atsistojus ant scenos. Keitėsi ir instrumentalai, tekstai. Nebeužteko tik brūžinti pagrindinius akordus ar žaisti paprastais rimais. Norėjosi iššūkių ir plėsti kūrybinius horizontus“.

Apie dainą „Sergantiems tamsa“

Virgis Šidlauskas muziką kuria jau daugiau kaip 20 metų. Pirmosios jo dainos gimė dar mokyklos laikais. „Kaip ir rašymas, muzikos kūrimas visų pirmiausia skirtas pačiam sau. Išsisakyti, iškalbėti tai, kas jaudina ir neramina. Kuo tuo metu gyveni. Sukritę ant lapo žodžiai skamba visai kitaip nei galvoje. Kai kas paprasčiau nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. Kai kas daug atviriau ir jautriau“. Apie tai kalbama ir dainos „Sergantiems tamsa“ tekste. „Mes be galo laikini ir trapūs. Gal dėl to visas žaizdas ir savo jautrią širdį slepiam nuo kitų, kad mažiau skaudėtų. Dažnai po juoko ar pykčio kauke.“

Dainai „Sergantiems tamsa“ jau daugiau kaip 15 metų, tačiau pas klausytojus ji keliavo ilgai. „Niekada nebuvau tikras dėl galutinės aranžuotės. Kūrinį dažniausiai atlikdavau vienas, todėl teko pasukti galvą, kokiu rūbu jį apvilkti. Idėjos keitėsi ir įrašų metu. Todėl iš niūrokos dainos, „Sergantiems tamsa“ netikėtai virto šviesaus liūdesio kupinu kūriniu.“

Prie dainos įrašo darbavosi buvęs roko grupių „IR” ir „The Perfect Pill” lyderis, prodiuseris Germanas Skoris. Animuotą „Sergantiems tamsa” iliustraciją kūrė talentinga dailininkė ir iliustruotoja Roberta Railaitė. Ji puikiai pagavo melancholišką dainos nuotaiką, paslaptingą atmosferą. Rašytojas kviečia išgirsti kūrinį „Sergantiems tamsa“.

Paklausyti Virgio Šidlausko dainą galite paspaudę čia

O kaip dabar?

Dabar dainų gimsta gerokai mažiau – vos pora per metus. Nė iš tolo nepanašu į tą intensyvų laiką, kai kiekvieną mėnesį atsirasdavo bent keletas. Tikriausiai atrodė, kad yra daugiau, ką papasakoti. Išsikalbėti per muziką. O kartais to meto dainos atgimsta. Perkūrus jas, pakeitus aranžuotę ir tekstą, viskas suskamba visai kitaip, naujai. Visai kaip „Sergantiems tamsa“. O kartais nieko tokio, jei ne visos ir lieka išgirstos. Kai kurios kūrybiniame kelyje svarbios kaip tiltas tarp to, kas buvo ir kas dar bus.“

2023-aisiais Virgis Šidlauskas žada toliau neskubėdamas gludinti idėjas, įrašyti keletą naujų kūrinių ir kitais metais pagaliau pristatyti savo debiutinį minialbumą.

Nuotraukos Dainiaus Vareikos.