Liko vos kelios dienos, intensyvi ruoša, bėgiojimas, paskutiniai pakeitimai, kam nors ko nors vis prisireikia, o dar ta įkyriai varvanti nosis ir kvadratuku virtusi galva – tai panašu į mamą, tėtę ir visus kitus gruodžiui artėjant prie pabaigos, tiesa? Bet labai panašiai jaučiasi ir... Kalėdų Senelis. Žinoma, jis turi daug padėjėjų nykštukų, bet ir jiems reikalinga priežiūra. Taigi artėjant Kalėdų nakčiai, Senelis šniurkščiodamas raudona nosimi bando baigti visus pasiruošimo darbus. 

Ir kai visa, regis, sekasi puikiai, maišelio dugne randamas pageltęs laiškutis nuo vieno Vaikelio. Jame nupieštas keistas objektas. Kiekvienas pažiūrėjęs mato ką nors kitą – tai tikra mįslė, o laiko ją įminti visai nelikę. Taigi visi nykštukai meistrai savo dirbtuvėse kuria savą žaislą: Juhas Fanera – iš medžio, Tara Dagtis – iš audinio, Finas Spaustuvis kažką panašaus į knygą, Nelė Lėlininkė – į lėlę, O Helga Armonika, žinoma, meistrauja naują instrumentą. Tik netrukus Kalėdų kaimelyje visa pradeda vykti lyg įtempto siužeto romane: vienas po kito įvyksta nelaimingi ir mistiški atsitikimai, ir galbūt sutapimas, bet kaskart prieš nutinkant kokiai nelaimei, pasigirsta BUM BUM BUM! Taigi dviems nykštukėliams (t. y. nykštukų vaikams) Norai ir Vilei tenka tapti detektyvais ir išsiaiškinti, kas kaltas dėl visos painiavos, baigiančios nukamuoti Kalėdų Senelį.

Garsus suomių iliustratorius Mauri Kunnas sukūrė kalėdinę pasaką „Kalėdų Senelis ir šamano būgnas“ (vertė A. Giniotaitė), į kurią gudriai įpynė detektyvo elementų. Siūloma kiekvienam skaitančiajam būti aktyviu tyrėju: pateikiamas išsamus Kalėdų Senelio bei Senelės, nykštukų, nykštukėlių ir naminių gyvūnų aprašymas, taip pat viso Kalėdų kaimelio žemėlapis. Iliustracijose autorius paliko ir suktų užuominų apie tai, kas šėlioja kaimelyje. Taip pat knygoje galima pastebėti Mauri Kunno pamėgtą detalę – kiekviename puslapyje paslėpti mažus padarėlius. Šįkart tai mažuliai didingais vardais − Gilimas Kalifornija Katzenbergas ir  Henrikas Boris Artūras Plinijus Gauruotasis fon Voras bei dar keli, kurių tik akys smalsiai žvelgia iš tamsesnių pakampių.

Ir kaip mėgsta sakyti vienas knygos veikėjas, ši istorija – tai tikri susisukusio vilkelio susiraizgę užsiraitę raizgalai! Gausiai iliustruotas, sklandus ir šmaikštus pasakojimas privilios net didžiausią padūkėlį prisėsti ir patyrinėti visko pilną Kalėdų Senelio istoriją. Ir kol vyks „tyrimas“, bus galima ramiai suvalgyti kokį apelsiną ar pažiūrėti, kaip prietemoje bliksi eglutės lempelės.

A. Skučaitė-Leonavičienė