Po murzinais tvarsčiais – kurioziška istorija

Tikriausiai ne vienam pasiutvaikiui yra tekę pasirodyti mokykloje su tvarsčiais ir sulaukti bendraklasių dėmesio. Tačiau trylika metų mokytoja dirbusi Tosca Menten nusprendė tokiai situacijai suteikti visai kitą klasę. Rašytoja stačia galva nėrė į senovės istoriją, kurioje slypi pramuštgalviški herojai, kvapą gniaužiantys įvykiai, dar neatskleistos paslaptys, ir į šiuolaikišką pasakojimą partempė ne bet ką, o faraono sūnų, berniuką mumiją iš senovės Egipto civilizacijos.  

Nors šių metų Vilniaus knygų mugėje pristatyta knygaMumija Dumis ir aukso skarabėjas“ (leidykla „Nieko rimto“) ir kvepia spaustuve, o ne tūkstantmečius skaičiuojančiu pergamentu, viršelis jau iškart kviečia pasinerti į egipitietišką nuotykį. Knygos veiksmas prasideda antraisiais faraono Achnetuto I valdymo metais Egipte, kur skaitytojai turi galimybę stebėti Darvišio Ur-Atumo Msamakio Minkabo Ishako Ebonio, faraono Achnetuto I ir jo žmonos Enisės sūnaus mirtį (na, iš kur daugiau atsirado visos tos mumijos?). Tuomet veiksmas persikelia į XXI amžiaus Nyderlandus, kur prisikėlęs mumija Dumis atklysta į Polderdamą, visame krašte patį nuobodžiausią kaimą, kuriame su tėčiu gyvena dešimtmetis Gosas. Jų gyvenimas, švelniai tariant, ne pats įdomiausias ar išskirtinis. Tačiau tik iki tol, kol vieną vakarą Gosas netikėtai savo lovoje aptinka... Dumį! Šis susitikimas viską apverčia aukštyn kojom: juk ne taip lengva naujajam draugui, miegojusiam kelis tūkstančius metų, papasakoti, kaip pasikeitė pasaulis ar paaiškinti, kaip negalima elgtis. 

Neleisdama skaitytojams atsikvėpti, rašytoja Tosca Menten tiesiog traukte įtraukia į tolimesnių nuotykių sūkurį. Žinodami priešistorę skaitytojai tampa Goso ir jo tėčio Klaso bendrininkais, siekiančiais ir įminti Dumio mįslę, ir apsaugoti jį nuo išorinio pasaulio, kuriame, kaip sako Klasas, mumiją pradėtų tyrinėti, badytų adatomis ar net prapjautų kiaušą. Tačiau rašytoja nė neketina sustoti: ji sugalvoja ne tik išmokyti Dumį važinėti dviračiu, bet dar ir nuvesti lankyti mokyklą. Taigi kelių tūkstančių metų senumo mumija mokosi pritapti pasikeitusiame pasaulyje ir pamažu pelno simpatijas: juk nesvarbu, kad jis iš visai kito laikmečio, svarbiausia, jis gyvas, energingas, kartais karštakošiškas berniukas, kuriam irgi rūpi išdaigos.

Knyga „Mumija Dumis ir aukso skarabėjas“ patiks tiek antrokui, tiek ketvirtokui. Ką daryti, kad niekas nesuprastų, jog Dumis – mumija? Kas kaltas dėl dingusio aukso skarabėjo? Koks Dumio likimas? Be paliovos keldama klausimus kiekvienoje situacijoje rašytoja skatina vaikus mąstyti, stipriau išgyventi istoriją. Tačiau šalia detektyvo ir šiurpių smagumų ne mažiau svarbus ir mokyklos gyvenimas, bendravimas. Iš pažiūros „Mumija Dumis ir aukso skarabėjas“ yra komiškas pasakojimas, tačiau kartu jis ir paliečiantis, ypač tuos, kurie nori žvilgtelėti giliau po tvarsčiais. Čia paliečiama naujoko, kitokio, patyčių tarp bendraamžių temos. Mokyklos gyvenimas pateikiamas autentiškai, T. Menten rašo nesistengdama pagražinti ar sušvelninti. Didelis dėmesys skiriamas vaikų ir suaugusiųjų santykiams. Suaugę dažniausiai suprantami kaip lygūs ir veikia kaip draugai, pagalbininkai. Visi šie dalykai neskausmingai įsiūti į nuotykingą pasakojimą, tačiau neturėtų praslysti pro dėmesingesnį skaitytoją.

„Mumija Dumis ir aukso skarabėjas“ yra pirmoji Nyderlanduose apdovanojimų ir pripažinimą pelniusios serijos knyga vaikams, išleista lietuvių kalba. Knygos apie Dumį išverstos į anglų, vokiečių, lenkų, italų, kinų, bulgarų, prancūzų, slovėnų kalbas, o 2014 metais Nyderlanduose pasirodė ir istorijos ekranizacija. Nors knygos autorė Tosca Menten – tikra olandė (teikia pirmenybę olandiškam maistui, anksčiau labai mėgo važinėti dviračiu), jos knyga apie mumiją Dumį yra pavyzdys, kad gera literatūra neturi ribų ir gali pelnyti bet kurios šalies vaikų simpatijas. Nuo 2009-ųjų kasmet pasirodo po naują knygą apie mumiją Dumį ir jo draugą Gosą, tad šiuo metu jų jau šešios. Kokie bus kiti neįprasti ir padaužiški nuotykiai, kuriuos skaitys Lietuvos vaikai? Išpainiojus pirmąją knygą, belieka su nekantrumu laukti „Mumijos Dumio ir Achnetuto kapo“ kitais metais.

Benas Bėrantas

 

Knygos autorė ir pats Dumis siunčia linkėjimus specialiai Lietuvai!

ŽIŪRĖTI FILMUKĄ ČIA