Iš ko padaryti sapnai? Ir kas juos sukuria? Iš kur jie atkeliauja? Kas saugo vaikų miegą ir gina nuo košmarų? Užaugi didelis ir nežinai, bet gali paklausti vaikų, ir jie atsakys, kad sapnus kuria, siunčia, rūpinasi ir net leidžiasi susapnuojamas vienas mažas švytintis vyrutis – Smėlio žmogus. 

Iš kur jis atsirado? Na, yra įvairių legendų, bet gražiausiai pasakoja Viljamas Džoisas (William Joyce) iš Luizianos. O kad pasakojimas užgniaužtų kvapą, jis viską dar ir nuostabiai iliustruoja. Tereikia paimti knygą „Smėlio žmogus“ ir pasiruošti nuotykiui!

Štai matome, kaip Smėlisono Miegaliaus kosminį laivą-žvaigždę užpuola Tamsius, kaip tas narsus mažulis neketina pasiduoti ir iš visų jėgų ginasi nuo Sapnų piratų. Tada – kaip jo žvaigždė, pasiekusi Žemę, pradeda kristi... Įdomu? O kaipgi, juk „Smėlio žmogus“ – nepaprasta, užburianti istorija apie tai, kaip šviesa niekada neužgęsta. Ir jei pasitelki visas jėgas, o tavimi tiki ir padrąsina šalia esančios undinės, jūrų vėžliai ir kriauklės, viskas pavyksta. Įveiki visus išbandymus ir esi paskelbiamas Aukščiausiuoju Sapnų ir Svajonių Valdovu ir Globėju – vienu iš keturių nepaprastų vaikystės gynėjų.

Jei Smėlio žmogus pasirodys kažkur matytas, nesuklydote. 2012 m. buvo sukurtas animacinis filmas „Legendos susivienija“ („Rise of the Guardians“). Aktyviai prie filmo kūrimo prisidėjo ir rašytojas, iliustratorius bei pats animacinių filmų kūrėjas, nuostabus pasakotojas – Viljamas Džoisas.  

Nuo mažens jis girdėjo sakant, kad gimė jau su pieštuku rankytėse: kiek save atsimena, vis ką nors piešdavo. Pats sukurdavo istoriją ir ją iliustruodavo. Mokykloje turėjo labai gerus mokytojus, kurie pastebėję mažojo Viljamo gabumus jį visad drąsino. Vieną dieną mokytoja palydėjo Viljamą į biblioteką. Štai ką jis pats pasakoja: „Vaikystėje neturėjau daug knygų. Gyvenau nedideliame miestelyje, ir vienintelė biblioteka buvo miške, garbės žodis, tikroje rąstinėje trobelėje. Visa laimė, kad ten dirbo labai drąsi bibliotekininkė, kuri mėgo vaikiškas knygas. Taip aš galėjau retkarčiais apsilankęs pamatyti knygas, kurios pakeitė mano gyvenimą.“

Ūgtelėjęs Viljamas Džoisas tvirtai žinojo – jis kurs knygas ir animacinius filmus vaikams. Kaip tarė, taip padarė. Iš šiandien vaikai gali mėgautis animaciniais filmais, sukurtais pagal jo knygas: minėtas „Legendos susivienija“, „Paslaptinga karalystė“ („Epic“), „Susipažinkite su Robinsonais“ („Meet the Robinsons“). 

Norėdamas papasakoti visiems, kaip nuostabiai gyvenimą veikia knygos, Viljamas Džoisas, nenustygdamas vietoje, kartu su bendraminčiu įkurtoje nedidukėje filmų studijoje sukūrė trumpą animacinį filmą „Stebuklingos skraidančios Moriso Lesmuro knygos“ (2009 m.). Filmas taip patiko net rimtai komisijai su peteliškėmis pasmakrėse, kad jie nutarė įteikti „Oskaro“ statutėlę. Po kurio laiko istorija buvo išleista gausiai iliustruotoje knygoje tokiu pačiu pavadinimu – „Stebuklingos skraidančios Moriso Lesmuro knygos“.

Pasakojama apie Morisą Lesmurą – knygas labai mėgstantį vyruką, kuriam vieną dieną gyvenimas ima ir apsiverčia. Ir bandydamas atsitiesti jis patenka į nepaprastą vietą, kurioje jam skirta rūpintis knygomis. O šios – gyvos, viską suprantančios, kiekviename žingsnyje lydinčios. Užvertus paskutinį puslapį knygos, pasakojančios apie paties Moriso Lesmuro gyvenimą, atsidūsėji ir meiliai glusteli ją prie savęs. 

Viljamo Džoiso pasakojamos istorijos tiesiog taip veikia: jos kupinos pozityvumo, lengvumo, šviesos ir įkvėpimo. Pats autorius gyvai susitikęs su skaitytojais dažnai kartoja: „Jei mėgsti kurti, mėgsti piešti – daryk tai ir nesileisk atkalbamas!“ 

Agnė Skučaitė-Leonavičienė