Leidyklos „Nieko rimto“ vadovas A. Vereckis: „Lygiai 700 kartų ieškojome recepto, kaip išleisti tobulą knygą vaikams“

Leidyklos „Nieko rimto“ vadovas A. Vereckis: „Lygiai 700 kartų ieškojome recepto, kaip išleisti tobulą knygą vaikams“

Lietuvos knygynuose jau pasirodė naujasis, ypatingas anglų rašytojos Annos Sewell klasika tapusio kūrinio „Juodasis Gražuolis“ leidimas, tai – 700-oji vaikų ir paauglių literatūros leidyklos „Nieko rimto“ išleista knyga. Apie jos reikšmę, išliekamąją vertę bei darbo užkulisius pasakoja leidyklos vadovas Arvydas Vereckis ir autorių teisių vadybininkė Laura Ivoškienė.

Arvydai, ką leidyklai reiškia 700-oji išleista knyga?

700-oji išleista knyga reiškia, kad daugiau nei aštuoniolika leidyklos gyvavimo metų entuziastingai ieškojome tobulos knygos. Ir štai mes atėjome į šį tašką, tai yra 700-asis bandymas. Šiandien mes manome, kad tai – tobulas šūvis. Tekstas, iliustracijos, apimtis, poligrafinė kokybė – viskas telpa puikioje knygoje – A. Sewell „Juodajame Gražuolyje“ su meniškomis britų dailininko Christiano Birminghamo iliustracijomis. Šios knygos išleidimas taip pat reiškia, kad jau lygiai 700 kartų ieškojome recepto, kaip išleisti tobulą knygą vaikams. Šiame kelyje dvejojome, bandėme, džiūgavome, klydome ir vis tiek toliau žengėme pirmyn.


foto_700oji

Nuotr. autorius Gluosnis Abramavičius

Laura, pagal kokius kriterijus leidykloje atsirenkate knygas, kurios bus leidžiamos? Kaip vyksta šis atrankos procesas?

Pagrindinis kriterijus, atsirenkant leistinas knygas, yra jų išliekamoji meninė vertė. Mūsų tikslas – skatinti vaikus skaityti tarptautinio pripažinimo sulaukusią literatūrą, ugdyti jų meninį skonį, lavinti emocinį intelektą. Knyga turi įkvėpti, žadinti vaizduotę, padėti atpažinti ir išreikšti emocijas, supažindinti vaiką su pasaulio reiškiniais. Kad vaikas noriai imtų knygą į rankas, ji turi būti visapusiškai vertinga. Ypač daug dėmesio skiriame kokybiškoms iliustracijoms, vertiname ranka pieštus dailininkų darbus. Būtent tokia yra britų dailininko Roberto Ingpeno iliustruota klasikos knygų serija, kurią kasmet papildo nauji kūriniai – šiais metais planuojame išleisti E. T. A. Hoffmanno „Spragtuką“, D. Defoe „Robinzoną Kruzą“, iš naujo perleisti K. Grahamo knygą „Vėjas gluosniuose“.

Arvydai, kodėl 700-ąja išleista knyga tapo būtent A. Sewell „Juodasis Gražuolis“ – kūrinys, kuris originalo kalba pirmą kartą išleistas dar 1877 metais? Kokios savybės šiai knygai leidžia neprarasti aktualumo ir populiarumo iki šių dienų?

Visą gyvenimą norėjau jodinėti žirgais, tačiau tai vis nepavykdavo dėl laiko stygiaus. Labai dažnai pasigendu paprasto, klasikinio požiūrio į santykius, į vaikus, į aplinką. O šis kūrinys yra klasikinis ir taip klasiškai pavadintas – „Juodasis Gražuolis“. Ši istorija atlaikė laiko išbandymą, visų pirma, dėl nesikeičiančios meilės žirgams. Kai pirmą kartą šis kūrinys buvo išleistas, žmonės dar gyveno be elektros ar televizorių, o dabar mums tai sunku net įsivaizduoti. Šiandien turime visą įmanomą gerbūvį, tačiau, nepaisant visko, žirgas, žmogus, jų tarpusavio santykis yra vis dar tiek pat aktualus, įdomus, o svarbiausia – jaudinantis.


700oji_2000x2000

Laura, kodėl laiko išbandymą atlaikiusius kūrinius, užauginusius jau ne vieną kartą, svarbu skaitytojams pateikti vis naujai?

A. Sewell knygą „Juodasis Gražuolis“ leidykla išleidžia jau antrą kartą. Pirmasis šios knygos leidimas su K. Alejūnienės iliustracijomis pasirodė 2018 metais, o nepraėjus nė 2 metams šį kūrinį vėl išleidome su nuostabiais britų dailininko C. Birminghamo piešiniais. Tai rodo, kad knyga išties populiari ir neprarandanti aktualumo, kurį lemia kūrinyje gvildenamos bendražmogiškos temos ir aukšta meninė vertė. Tiek seniau, tiek dabar žirgai domino ir traukė ne tik suaugusiuosius, bet ir vaikus, todėl jie mielai skaito knygas, kuriose išsamiai ir jautriai aprašomas žirgų gyvenimas, jų santykis su žmogumi.



Ačiū už pokalbį!

Kalbėjosi Indrė Liubinaitė