TOP 10 knygų paauglių vasarai

TOP 10 knygų paauglių vasarai

Neišsirenkate, ką skaityti gulint prie ežero? Kuo pasišiurpinti ilgais vasaros vakarais? Kokią knyginę kelionę pasirinkti, jeigu norisi keliauti kuo ilgiau? Norite užmesti akį į knygą ir įsitikinti, kad ji tikrai jums? Atrinkome pačias pačiausias leidyklos „Nieko rimto“ knygas paaugliams – labiausiai perkamas, geriausiai įvertintas, sulaukusias daugiausiai įspūdžių, tas, kurių pirmųjų skaitymo patirčių baltai jums pavydime. Kviečiame pasižvalgyti!

1. Isabel Abedi „Ilgiausia naktis“

„Kairiu petimi atsirėmiau į durų staktą, kažkas kieto ir aštraus pradūrė marškinėlius ir odą, vinies galvutė ar kablys, bet kur kas stipresnis buvo skausmas krūtinėje, traiškantis bevardis skausmas, be priežasties, ar bent jau man nežinomos priežasties. Tik tykanti nuojauta, kad mano ligšiolinis gyvenimas bėgo už trapios tylos sienos ir kad šie svetimi žmonės šioje nepažįstamoje vietoje kažkuo mane kaltina <...>“.

Ko reikia knygai, kurios neįmanoma paleisti iš rankų? Nuotykių? Netikėtumų? Paslapčių? Meilės? Truputį baimės? Lengvai skaitomo teksto ir poetiškų eilučių, kurios ragina pažvelgti giliau? Jei į visus klausimus atsakėte TAIP, nedvejodami čiupkite į rankas „Ilgiausią naktį“. Šią knygą galima skaityti ir kaip paslaptingą nuotykį, ir kaip vidinę septyniolikmetės kelionę, prasidėjusią dar tada, kai ji nebuvo gimusi. 

Rekomenduojamas amžius: nuo 14 metų 

2. Frances Hardinge „Gegutės daina“

„Ašaros graužė akis ir klijavo blakstienas, ji vos galėjo ką nors matyti. Kai nusišluostė akis, ant pirštų neliko sūrių lašelių, ašaros nutįso lipniomis gijomis. Ji sutrikusi žiūrėjo į tąsias gijas, kol suprato, kas tai. Voratinklis. Ji verkė voratinklio gijomis“.

Ieškote ko nors keisto? Norite šiek tiek pasišiurpinti? Mėgstate spalvingą ir vaizdingą literatūrą? Po nelaimingo atsitikimo prabudusi Trisė jaučia, kad visas pasaulis truputį kitoks, kad ji pati truputį kitokia – tarsi ji yra ne visai ji, o prisiminimuose nėra jausmo. Kodėl Trisė nežino, kur jos kambarys, jei yra ten buvusi daugybę kartų? Kodėl jos sesutė vis kartoja tėvams, kad Trisė netikra? Ir iš kur tas didžiulis alkis, raginantis išbėgti į tamsią naktį, kristi ant kelių po obelimi ir valgyti viską, kas tik pasitaiko po ranka?

Rekomenduojamas amžius: nuo 11 metų

3. Frances Hardinge „Veidas kaip stiklas“

„Nekritės plaučiuose, regis, neliko oro, ji tik tyliai išgąstingai aiktelėjo. Akimirką atrodė, kad meistras netikėtai mirė. Kartais sūriai sukyla prieš šeimininką – netgi mandagūs, malonūs sūriai. Tai vienas iš šios profesijos pavojų“.

Dar viena knyga užburiančios Frances Hardinge fantazijos mylėtojams! Jei žavitės fantasy literatūra, nuotykiais, jei kada pagalvojote, kaip atrodytų pasaulis, kuriame žmonių veidai neatspindi to, ką jie jaučia, jei mėgstate narstyti paslaptis, intrigas, sekti galios žaidimus – negalėsite paleisti „Veido kaip stiklas“ iš rankų. Tai fantastiškas, spalvingas, vaizdingas ir nenuspėjamas pasakojimas, kuriame laukia prieš šeimininkus sukylantys sūriai, gėrimai, supainiojantys mintis, ir daugybė kitų stebuklų.

Rekomenduojamas amžius: nuo 11 metų

4. Antje Babendererde „Sniego šokėjas“

„Kai pagalvodavau apie savo gyvenimą Jenoje, daug kas, ką matydavau kasdien, atrodė blyšku ir nyku: mokykla, Štefanas, sportas, grupė, merginos. Gyva ir įdomu buvo čia ir dabar. Kaip galėjo viskas taip pasikeisti per tokį trumpą laiką?“

Vokiečių autorės Antje Babandererde „Sniego šokėjas“ – neabejingiems realistinėms savęs atradimo ir meilės istorijoms, supažindinančiomis su kitomis kultūromis, jų papročiais ir tradicijomis. Šioje knygoje daug dėmėsio skiriama kri genties indėnų kultūrai, išgyvenimui gamtoje ir jausmingai meilės istorijai, įsiliepsnojusiai tarp dviejų itin skirtingų jaunuolių. 

Rekomenduojamas amžius: nuo 14 metų

5. Antje Babendererde „Indigo vasara“

„–Tu bijai? – Jis tiriamai pažvelgė į mane.

Ir dar kaip, pagalvojau. Pažiūrėjau į Konradą ir supratau, kad jis nusivils manimi, jeigu dabar nesiryšiu. Žinojau, kad ir pati sau neatleisiu“.

Paplūdimio karščio, bangų purslų, paaugliškų nuotykių ir vasariškų jausmų kupina istorija apie šešiolikmetės vokietės Smilos viešnagę JAV, banglenčių sportą, La Pušo indėnus kvileutus ir, žinoma, meilę – puikus pasirinkimas, kai norisi švelnaus, romantiško, šiek tiek dramatiško ir sušildančio pasakojimo.

Rekomenduojamas amžius: nuo 14 metų

6. Dan Smith „Vilkė“

„Keliautojai pasakos mūsų istoriją, – tyliai kalbėjo Geriui, atkakliai žengdama pirmyn. – Tik pagalvok – karo vadai ir kariai sėdės prie laužo, klausydamiesi sagos apie Drąsuolę Ilvą – mergaitę, kuri surado ir užmušė jos motiną nužudžiusį siaubūną“.

Nusikelkite į vikingų laikus – 866 metų Nortumbriją, kurioje po miškus klajoja vagys, plėšikai, vergų pardavėjai ir trylikametė Ilva su paslaptinguoju šunimi Geriu, atsiliepiančiu į jos baimes. Ilvos tikslas – surasti vikingus, nužudžiusius jos mamą, ir atkeršyti, kaip diktuoja jos tautos tradicijos. Ši knyga – odė drąsai, ryžtui, užsispyrimui, skandinavų mitologijai ir tam, kas iš tiesų laukia kelio gale. 

Rekomenduojamas amžius: nuo 11 metų

7. Philip Pullman „Auksinis kompasas. Jo tamsiosios jėgos“

„Net tolimiausios žvaigždės priklauso šiai visatai, bet Šiaurės pašvaistė parodo mums visatą, visai nepanašią į mūsiškę. Ji nėra toliau – tiesiog ji ir ši visata įsiskverbusios viena į kitą. Čia, šiame denyje, esama milijonų kitų visatų, nenumanančių viena apie kitos buvimą...“

Ištroškusius nuotykių, raganų, kalbančių lokių, kitų visatų ir įtraukiančių daugiasluoksnių knygų kviečiame pasiruošti nepakartojamai odisėjai po garsiojo Philipo Pullmano trilogiją „Jo tamsiosios jėgos“ (tai pirmoji trilogijos dalis, kitos trilogijos dalys: „Aštrusis peilis“, „Gintarinis žiūronas“)! Bešniukštinėdama kartu su savo demonu Panteleimonu vienuolikmetė Laira sužino apie paslaptingąsias Dulkes – mikroskopines daleles, kurios tarsi šydas apgaubia kiekvieną suaugusį žmogų. Kodėl, regis, visi suaugę taip bijo Dulkių? Ką jos reiškia? Ar visi tie dingę vaikai šios paslapties dalis? 

Rekomenduojamas amžius: nuo 11 metų

8. Philip Pullman „Gražioji laukinė. Dulkės knyga“

„Jūs žinote, kas yra priešas, taigi jūs žinote, už ką mes kovojame. Pagalvokite, kas pastatyta ant kortos. Mūsų teisė laisvai kalbėti ir mąstyti, teisė tyrinėti bet kokį reiškinį po šia saule – visa tai bus sugriauta. Ar nemanote, kad dėl šito verta kovoti?“

Norite „Jo tamsiųjų jėgų“ trilogijos kelionę pradėti dar anksčiau? „Gražioji laukinė. Dulkės knyga“ pasakoja Lairos atsidūrimo Oksfordo koledže istoriją. Knygoje mergaitė dar visai kūdikis, o pagrindiniai veikėjai yra tie, kurie stengiasi ją apginti: vienuolikmetis Malkolmas ir penkiolikmetė Alisa per didžiausią potvynį, po vandeniu palikusį visą jų pasaulį, pasiryžta nugabenti Lairą į saugią vietą. Tik nuo ko reikėjo Lairą ginti? 

„Gražiąją laukinę“ galima skaityti tiek prieš „Auksinį kompasą“, tiek po visos „Jo tamsiųjų jėgų trilogijos“.

Rekomenduojamas amžius: nuo 11 metų

9. Michael Ende „Begalinė istorija“

„– Įspėk, sūneli, kuo virsta visi tie Vaiduoklių miesto gyventojai, įšokę į Nieką? 

– Nežinau, – sulemeno Atrėjas.

– Jie virsta beprotiškomis idėjomis žmonių galvose, baime, kai iš tikrųjų nėra ko bijoti, troškimu tokių dalykų, nuo kurių žmonės suserga, neviltimi, kai nėra jokio pagrindo nevilčiai“.

Ar kada nors skaitydami knygą pagalvojote, kad norėtumėte imti į ją ir įšokti? Susilieti su tomis eilutėmis, kartu su veikėjais šuoliuoti ant žirgų ir kartu patirti didžiausius stebuklingiausius nuotykius? Michaelio Endės „Begalinė istorija“ (tai jau trečiasis leidimas Lietuvoje!) yra knyga, kuri labiausiai priartina prie tokios fantazijos išsipildymo!

Rekomenduojamas amžius: 0-99 metai

10. Otfried Preußler „Krabatas, arba treji metai užburtame malūne“

„Tada priėjo prie Krabato ir palietė kaire ranka jo kairįjį petį. Šiurpas nukrėtė  Krabatą, jis pajuto, kaip pradeda trauktis; jo kūnas mažėjo ir mažėjo, jam ėmė augti varno plunksnos, snapas ir nagai. Jis tupėjo prie meistro kojų and slenksčio ir nedrįso į jį pakelti akių“.

Ar žinote, kad garsiojo vokiečių rašytojo Otfriedo Preußlerio knygų visame pasaulyje yra parduota daugiau nei 50 milijonų kopijų? Vienas reikšmingiausių jo kūrinių – „Krabatas, arba treji metai užburtame malūne“ kviečia į tamsią ir šiurpią kelionę po užburto malūno kerteles, girnų girgždesį, sorbų legendas, paslapčių kupiną dvylikos malūno meistro gizelių kasdienybę, persmelktą juodosios magijos, už kurią kartais tenka sumokėti aukščiausią kainą.

Rekomenduojamas amžius: nuo 10 metų

Gerų kelionių!