Perskaityk per vasarą! Rekomenduojamos knygos mokiniams

Perskaityk per vasarą! Rekomenduojamos knygos mokiniams

Per vaikų vasaros atostogas nutinka nuostabių dalykų – išvykos, kelionės, piknikai, saulės nugairinta oda, vakarėliai su draugais ir daugybė kitų, vasara kvepiančių pramogų.

Dažnam tėveliui kartu su atlaisvėjusiu tvarkaraščiu atsiranda dar daugiau atsakomybių – kuo užimti vaikus, kai viskas „nuobodu“ ir „nėra ką veikti“. O kur dar per vasarą perskaityti privalomos (ir rekomenduojamos) literatūros medžiojimas skirtingose bibliotekose, knygynuose, draugų lentynose ar skaitytų knygų puslapiuose internete. Leidykla „Nieko rimto“ skuba į pagalbą!

Štai mokiniams rekomenduojamos knygos (sąrašas parengtas remiantis žymiausio Lietuvoje vaikų ir paauglių literatūros specialisto, literatūrologo dr. Kęstučio Urbos „Mokiniams rekomenduojamų knygų sąrašu“), kurias yra išleidusi mūsų leidykla! 

1-2 klasės


Otfried Proisler „Vaiduokliukas“ 

Tai miela istorija apie mažą baltą vaiduokliuką, gyvenantį senoje pilyje ir kartais pasvajojantį išvysti dienos šviesą. Kartą jo svajonė išsipildo ir mažylis gali palyginti, kada vaidentis smagiau – dieną ar naktį.

112 puslapių

Įvairūs autoriai, pagal Rob Scotton kūrinius

„Katinėlis Juodis“ knygų serija apie mielą ir pūkuotą personažą katinėlį Juodį, kuris turi daugybę mažųjų gerbėjų visame pasaulyje. 

Knygelė priklauso serijos „Aš skaitau“ pirmam lygiui – didžiosios raidės, trumpi ir aiškūs sakiniai, smagus pasakojimas padės įtvirtinti skaitymo įgūdžius.

Hans Christian Andersen „Coliukė“

Hanso Christiano Anderseno gilios, gerumą ir atjautą aukštinančios istorijos jau antrą šimtmetį nepaliauja žavėti mažų ir didelių skaitytojų.

Jana Bauer „Raganiukė Gūdžiojoje girioje“

Vaikus pradžiugins linksmi nuotykiai, juokingi pokštai ir draugiški kivirčai tarp knygos veikėjų, tokie panašūs į nesutarimus, iškylančius tarp broliukų bei sesučių ar darželio ir klasės draugų.

104 puslapiai

Waldemar Bonsels „Bitė Maja ir jos nuotykiai

Tai nuostabi pasaka apie vabzdžių išmintį, narsą, apie neišsenkantį smalsumą pažinti subtilų pasaulio grožį, atrasti svaiginantį gyvenimo džiaugsmą.

216 puslapiai

Virgis Šidlauskas „Ugnikalniukas ieško draugų“

V. Šidlausko knygos „Ugnikalniukas ieško draugų“ pagrindinė idėja – draugystė. Tačiau apie ją kalbama skirtingais rakursais, akcentuojant įvairius, teigiamus ir neigiamus draugystės aspektus. 

72 puslapiai

3-4 klasė

Carlo Collodi „Pinokio nuotykiai“

Tai nesenstanti, daugiaprasmė apysaka-pasaka vaikams apie komiškus medinės lėlės nuotykius. Lengvai atpažįstama vaiko elgsena čia įgyja simbolinę reikšmę, o dinamiškas siužetas slepia pamokymus, kaip tapti tikru berniuku.

208 puslapiai

Kate Dicamillo „Nepaprasta Edvardo Tiuleino kelionė“

Pagrindinis knygos veikėjas – porcelianinis triušis Edvardas, gyvenantis Tiuleinų šeimos namuose. Jo šeimininkė – dešimtmetė Abilena, kuri rūpinasi triušiu lyg gyvu padaru: perka jam drabužius, su juo kalbasi, nuolat kartodama, kaip jį myli. Edvardas, savo ruožtu, geba mąstyti, tačiau nieko šiame pasaulyje nemyli. Kartą, kelionės laivu metu, triušis įkrenta į jūrą. Jį ištraukia tik po kurio laiko. Bejausmis Edvardas, patirdamas kitų žmonių rūpestį, išmoksta jausti bei mylėti.

192 puslapiai

Selemonas Paltanavičius „Gamtos metų ratas“

Gamtininkas Selemonas Paltanavičius kviečia atskleisti Lietuvos gamtos paslaptis keliaujant metų laikų ratu.

184 puslapiai

Luis Sepulveda „Apie žuvėdrą ir katiną, kuris išmokė ją skraidyti“

Sutikite, kad nelengva perėti žuvėdros kiaušinį, globoti išsiritusį mažylį, tuo labiau – išmokyti jį skraidyti! Ypač, kai esi didelis, juodas ir storas katinas, mėgstantis gulėti balkone ir šildytis saulėje...

80 puslapių

Virgis Šidlauskas „Ulfas ir stebuklinga barzda“

Tai – pirmoji lietuvių rašytojo Virgio Šidlausko knyga, kurią jau pamėgo daugybė vaikų ir netgi mokytojų. Švelnaus humoro kupinas pasakojimas kviečia skaitytoją pasinerti į stebuklingą autoriaus sukurtą pasaulį ir kartu su pagrindiniu veikėju Ulfu leistis į tolimą kelionę.

176 puslapiai

Shaun Tan „Prarastas daiktas“

Tai knyga apie jausmus, apie dalykus, kurie yra jaučiami, o ne pasakojami.

32 puslapiai

Elwyn Brooks White „Šarlotės voratinklis“

Tai nuostabi istorija visai šeimai apie tikrą draugystę, galinčią ne tik pakeisti gyvenimą, bet ir išgelbėti gyvybę.

152 puslapiai

James Matthew Barrie „Piteris Penas Ir Vendė“

Autorius J. M. Barrie nukelia skaitytojus į Niekados Šalį, kurioje berniukai visada lieka berniukais ir gyvena savo svajonių gyvenimą. Rašytojas kelia klausimą, ar mes privalome užaugti?

216 puslapiai

„Brolių Grimų pasakos apie gyvūnus“

Grimų istorijos – apie į pavojų patekusias karalaites ar piktas pamotes. Gal kiek mažiau žinomos, tačiau tokios pat įdomios ir jų pasakos apie gyvūnus: lapę, vilką, kiškį, ežį, katiną, ožką su ožiukais. Šmaikščiuose ir neretai pamokomuose pasakojimuose apie gyvūnus išryškėja ir žmonių dorybės bei silpnybės.

88 puslapiai

Kate Dicamillo „Pasaka Apie Desperą“

Ši knyga itin jautriai ir įtraukiančiai pasakojama apie skaityti mėgstantį ir princesę pamilusį peliuką, susilaukė daugybės literatūrinių apdovanojimų.

248 puslapiai

Gendrutis Morkūnas „Velniškai karštos atostogos“

Istoriją apie vaikų atostogas kaime. Pijus tikėjosi per atostogas mirti iš nuobodulio, tačiau ši vasara netikėtai atnešė nepaprastų šiurpių nuotykių ir tapo tikru drąsos išbandymu.

120 puslapiai

Antoine De Saint-Exupéry „Mažasis Princas“

Knygoje keliami svarbūs egzistenciniai klausimai, paprastai dėstomas filosofinis požiūris į gyvenimą, aukštinamas gerumas, atvirumas, draugystė, rūpestis artimu, gebėjimas žvelgti į tai, kas iš tiesų svarbu.

88 puslapiai

Anna Sewell „Juodasis Gražuolis“

„Juodasis Gražuolis“ - kūrinys apie nepaprastą žirgo gyvenimą XIX a. Anglijoje. Skaitytojas iš žirgo pasakojimo sužino netikėtų ir įdomių dalykų apie to meto aplinką ir žmonių gyvenimą, o šviesi knygos pabaiga sukelia daug jautrių minčių apie žmogaus ir gyvūno ryšį.

208 puslapiai

5-6 klasė

Johanna Spyri „Heida“

Tai iki šiol aktuali literatūros vaikams klasika bei vienas žinomiausių šveicarų kūrinių. Įkvepianti ir šilta istorija apie mergaitę, gyvenančią aukštai kalnuose kartu su atsiskyrėliu seneliu.

192 puslapiai

Katherine Paterson „Tiltas į Terabitiją“

Tai nuostabi istorija apie skaidrią vaikišką draugystę, apie savo vietos pasaulyje paiešką ir tyrą vaikišką skausmą, su kuriuo gyvenime neišvengiamai susiduriame kiekvienas iš mūsų.

144 puslapiai

Mark Twain „Tomo Sojerio nuotykiai“

Autorius vaizdžiai ir taikliai vaizduoja personažus, jų bruožus, patirtis ir būsenas – smalsumą, garbingumą, žmogiškumą arba nuobodulį, godumą ir kvailystes.

256 puslapiai

Lewis Carroll „Alisa Stebuklų Šalyje“

Tai kultinė literatūros vaikams klasika, kurios pagrindinė veikėja Alisa, ko gero, yra viena žymiausių septynmečių mergaičių pasaulyje. 

192 puslapiai

Kate DiCamillo „Jei Ne Vinis Diksis“

Vieną vasaros dieną dešimtmetė Indija Opala išeina į parduotuvę parnešti makaronų, ryžių ir pomidorų, o grįžta su benamiu šunimi. Apšepęs, tačiau užkrečiamai besišypsantis šuo pakeičia ne tik mergaitės, bet, panašu, ir viso miestelio gyvenimą į geresnę pusę.

112 puslapiai

John Flanagan „Žvalgo Mokinys“

Tai pirmoji australų rašytojo Johno Flanagano nuotykių serijos paaugliams knyga. Istorija apie žvalgo mokinį ne tik mėgiama skaitytojų visame pasaulyje, bet ir susilaukė daug literatūrinių apdovanojimų.

248 puslapiai

Sonya Hartnett „Sidabrinis Asiliukas“

Asiliukas – ne pats ryškiausias knygų veikėjas. Tačiau kartais istorijoje reikšmingi būna ir tie, kurie tylūs ar kuklūs. Šis šviesus pasakojimas apie asiliukus, be kurių pasaulis būtų kitoks.

152 puslapiai

Eric Knight „Lesė Grįžta“

Lesės istorija užaugino jau ne vieną kartą vaikų, žinančių, koks stiprus gali būti žmogaus ir šuns ryšys, kaip svarbu tinkamai rūpintis gyvūnais ir kaip gera apkabinti mylimą augintinį.

240 puslapių

Kate DiCamillo „Tigro Šuolis“

Tai dviejų išradingų ir visai mokykloje nepritampančių vaikų draugystės istorija, nuotykis bei tigro gelbėjimo operacija ir kartu pasakojimas apie užgniaužtus jausmus.

120 puslapių

Kenneth Grahame „Vėjas Gluosniuose“

Pasakojimas apie Kurmį, jo kelionę, sutiktus žvėrelius ir gimstančią netikėtą draugystę įtrauks visus šeimos narius. Vandeninis Žiurkinas pamokys sumanumo, Barsukas – mąslumo, Rupūžius – užsispyrimo. Kartu su šios knygos personažais plaukite valtele į nuotykius ir į pavojingas bičiulių gelbėjimo operacijas!

224 puslapiai

Rudyard Kipling „Džiunglių knyga“

Garsiausias autoriaus kūrinys vaikams. Iš viso autorius parašė dvi dalis, ši – pirmoji. Joje skaitytojai sužino, kaip žmonių vaikas, pramintas Maugliu, apsigyvena su vilkais ir auga mokydamasis Džiunglių Įstatymo.

208 puslapiai

Robert Louis Stevenson „Lobių Sala“

Autorius sumaniai veda skaitytoją, supažindindamas su vienais iš įsimintiniausių veikėjų literatūros istorijoje, scenarijaus netikėtumais ir nežinia, tarpusavio konfliktais, godumu ir gana barbariškais tų laikų žmonių santykiais. 

232 puslapiai

Neringa Vaitkutė „Klampynių Kronikos“

Meistriškai šiuolaikinį ir mitinį pasaulį supinantis kūrinys. Mažųjų Klampynių miestelio žemėlapyje nerasite, bet jame verda paslaptingų įvykių kupinas gyvenimas.

232 puslapiai

Jules Verne „Aplink Žemę Per 80 Dienų“

Vienas garsiausių – „Aplink Žemę per 80 dienų“, pirmą kartą išleistas 1873 m. Klasikinė istorija suteikia žinių apie geografiją, istoriją, tautų papročius, laiko juostas ir neįtikėtiną Britų imperijos laikų techninę pažangą. Bet pirmiausia tai puikaus stiliaus, įtampos ir humoro kupinas pasakojimas apie labai neįprastą džentelmeną.

248 puslapiai

7-8 klasėms 

Frances Hodgson Burnett „Paslaptingas sodas“ 

Iš Indijos į Angliją atvykusi Merė – piktas ir nemokantis draugauti vaikas. Bet drauge su pavasarėjančia gamta atsigauna ir apleisti sodai, ir apleistos širdys.

288 puslapiai

Lucy Maud Montgomery „Anė iš Žaliastogių“

Nepavaldi laikui istorija, virpinanti skaitytojų širdis jau daugiau nei šimtmetį.

272 puslapiai

Daniel Defoe „Robinzonas Kruzas“

Ši knyga tapo tikra nuotykių klasika, kurią su malonumu skaito tiek vaikai, tiek suaugusieji. Romane įtaigiai pasakojama jūreivio, patekusio į negyvenamą salą ir ilgus metus joje išgyvenusio, istorija.

224 puslapiai

Otfried  Preussler „Krabatas, arba Treji metai užburtame malūne“ 

Šiurpioje istorijoje apie užburtą malūną ir jame įkalintus burtininko mokinius dera senovės legendos, paslaptingi sapnai, pavojingos užduotys, sunkus darbas ir tarp mokinių tvyranti įtampa – nė vienas nežino, kuriuo bendramoksliu gali pasitikėti.

256 puslapiai

Louisa May Alcott „Mažosios Moterys“

Amerikoje siaučia pilietinis karas, daugelio šeimų gyvenimas pasikeitęs. Marčų šeimos galva taip pat atlieka savo pareigą ir palieka savo šeimos moteris vienas. Nors kartu lydi ir netikėtas nepriteklius bei vis ištinkančios negandos, seserys Megė, Džo, Betė ir Eimė kasdien stengiasi pamatyti šviesą ir gėrį. Visos jos svajoja apie labai skirtingus dalykus, tačiau šias keturias mažąsias moteris vienija ryžtas būti vertomis kitų meilės ir pagarbos bei kas rytą atsibusti truputį geresnėmis nei vakar. 

600 puslapių 

Kimberly Brubaker Bradley „Karas, išgelbėjęs mano gyvenimą“

Tai ne tik pasakojimas apie gyvenimą Antrojo pasaulinio karo metais, bet ir įkvepiantis ir šviesus kūrinys apie draugystę, drąsą, gebėjimą atrasti viltį ir sukurti naują prasmingą gyvenimą net sunkiausiose situacijose.

264 puslapiai

Neringa Vaitkutė „Vaivorykščių arkos“

Pirmoji fantastinės trilogijos dalis nukelia į pasaulį, paremtą magijos dėsniais, su savais gyventojais, vietovardžiais, giminystėmis. Romane ryškūs amžinos gėrio ir blogio kovos motyvai, plėtojamos draugystės, ryšio su gamta temos.

384 puslapiai

Jean-Claude Mourlevat „Upė, tekanti atgal“

Tai užburiantis pasakojimas apie kelionę, kuri pakeičia visą gyvenimą, apie pirmąją meilę ir tikrą draugystę, apie tikslo siekimą ir platų nuostabų pasaulį, apie didelius žygius ir mažas jaukias smulkmenas, apie tai, kaip užaugama ir apie tai, kaip niekada nepamiršti visų tų stebuklų, kuriais tikėjai būdamas mažas. 

240 puslapiai

Anna Piwkowska „Frančeska“

Trylikametės Frančeskos gyvenimas – saulėtas ir gražus. Tačiau vieną dieną viskas apvirsta aukštyn kojomis ir Frančeskai vienai tenka dorotis su užgriuvusiomis problemomis.

180 puslapiai

Clare Vanderpool „Laivavedys Erlis“

Džekas ir Erlis – be galo skirtingi ir, rodos, visiškai nieko bendra neturintys vaikai. Tačiau vieną dieną likę vieni mokykloje jie ryžtasi leistis į neįtikėtinus nuotykius žadančią kelionę. Joje berniukai sutiks piratus, šimtametę senę, dingusį didvyrį ir didįjį Apalačų lokį. 

272 puslapiai

Vince Vawter „Laikraščių berniukas“

Pasakojama apie mikčiojantį vienuolikmetį, pasižadėjusį visą vasarą padėti draugui ir nešioti laikraščius miestelio gyventojams. Berniukas mokosi įveikti kalbėjimo sunkumus, susipažįsta su daug skirtingų žmonių, patiria nuotykių ir mokosi pasitikėti savimi. 

208 puslapiai

9-10 klasėms

Sonya Hartnett „Nekviestas svečias“

Ar galima patirti meilę, netekti jos, toliau be jos gyventi ir nejausti tos netekties amžinai? Ši išminties, romantikos, poezijos kupina knyga – apie meilę ir netektį, apie džiaugsmu paverčiamą sielvartą, apie ištikimybę ir aukojimąsi.

160 puslapiai

Emmi Itäranta „Vandens skonis“

Jaunos arbatos meistrės Norijos Katio pečius užgula didelė atsakomybė – tėvas jai patiki saugoti galbūt vienintelį pasaulyje likusį ir į valdžios rankas nepatekusį tyrą vandens šaltinį. Tačiau merginai tenka išmokti, kad ne visos paslaptys – net saugotos ištisų kartų – yra vertos žmonių kančių. Kai kurias iš jų tenka atskleisti dėl tikrųjų vertybių.

312 puslapiai

Linkime jums įspūdžių kupinos vasaros ir smagiausių nuotykių!